inmotion discount
stin

Vydaná: pondělí 01.12.2014 16:07

Na jev: SILNÁ LEDOVKA (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):  Vysočina:(JI,TR,ZR,), Jihomoravský:(BK,BM,BI,VY,ZN,),Zlínský:(KM,VS,ZL,),Olomoucký:(OL,PV,PR,SU,), Moravskoslezský:(FM,NJ,)  od pondělí 01.12.2014 16:30  do úterý 02.12.2014 18:00

Na jev: LEDOVKA (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ): Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský,Jihočeský,Pardubický,Královéhradecký,Liberecký,Ústecký,Vysočina:(HB,PE,),     Jihomoravský:(BV,HO,),Zlínský:(UH,),Olomoucký:(JE,), Moravskoslezský:(BR,KA,OP,OT,) od pondělí 01.12.2014 16:30  do úterý 02.12.2014 18:00

S okamžitou platností rušíme výstrahu č. 2014/75 Tato výstraha upřesňuje předešlou výstrahu, z důvodu zvýšení stupně nebezpečnosti a rozšíření územní platnosti.

Počasí u nás ovlivňuje rozsáhlá tlaková níže se středem nad západním a centrálním Středomořím. Od jihovýchodu k nám proudí teplejší a vlhký vzduch a zároveň se při povrchu se místy udržují teploty pod bodem mrazu. Vypadávající srážky budou místy na podchlazeném povrchu namrzat.

Aktuálně se na většině území Moravy a Slezska a místy i v Čechách při mrznoucím dešti vytváří ledovka. Ve vybraných částech Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského, Moravskoslezského kraje a v kraji Vysočina se intenzivnějším mrznoucím dešti místy tvoří i silná ledovka.

Celkové úhrny mrznoucích srážek se budou pohybovat od 2 do 10 mm, na střední Moravě ojediněle kolem 20 mm.  Na jižní Moravě a v nižších polohách jihočeského kraje jsou teploty slabě nad nulou, proto je zde pravděpodobnost tvorby ledovky nižší.

Mrznoucí srážky budou slábnout ve druhé polovině noci na úterý, a s ohledem na přetrvávající teploty pod bodem mrazu bude tvorba ledovky pokračovat (s menší intenzitou) i během úterního dne.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

-Očekává se bezprostřední tvorba ledovky při mrznoucím dešti. Vzniká tak nebezpečí četných úrazů a zvýšené nehodovosti. Komunikace budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat velkou  pozornost místním podmínkám.

-Doporučujeme omezit jízdy autem, přesto v případě případné jízdy sledovat dopravní zpravodajství a dbát mimořádné opatrnosti. Lze očekávat problémy v silniční i železniční dopravě.

-Zejména na Českomoravské vrchovině v důsledku tvorby silné námrazy  vzniká možnost lámání větví nebo celých stromů. Námraza také může způsobit poškození elektrického vedení a tím i výpadky v dodávkách elektrické energie.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha ve spolupráci s VGHMÚř

http://pocasi.chmi.cz/