inmotion discount
stin

Vydaná: pondělí 01.12.2014 11:14  (10:14 UTC)

Na jev: SILNÁ LEDOVKA (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):  Vysočina:(JI,TR,ZR,),  Jihomoravský: (BK,BM,BI,VY,ZN,),  Zlínský:(KM,VS,ZL,),  Olomoucký:(OL,PV,PR,),  od pondělí 01.12.2014 11:30  do  úterý 02.12.2014 18:00

Na jev: LEDOVKA (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):  Karlovarský,  Plzeňský:(PS,RO,TC,),  Jihočeský: (CK,JH,PT,ST,),  Pardubický:(CR,SY,UO,),  Ústecký:(CV,LN,),  Vysočina:(HB,PE,), Olomoucký:(SU,),         Moravskoslezský  od pondělí 01.12.2014 11:30  do úterý 02.12.2014 18:00

S okamžitou platností rušíme výstrahu č. 2014/74 Tato výstraha upřesňuje předešlou výstrahu, z důvodu zvýšení stupně nebezpečnosti a rozšíření územní a časové platnosti.

Počasí u nás ovlivňuje rozsáhlá tlaková níže se středem nad západním a centrálním Středomořím. Od jihovýchodu k nám proudí teplejší a vlhký vzduch a zároveň se při povrchu místy udržují teploty pod bodem mrazu. Vypadávající srážky budou místy na podchlazeném povrchu namrzat.

Aktuálně se v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina místy při mrznoucím dešti vytváří ledovka.  Během pondělních odpoledních hodin se mrznoucí déšť postupně rozšíří na většinu území Moravy a Slezska, do východních, jižních a západních Čech. Ve vybraných částech Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského kraje a v kraji Vysočina lze očekávat místy i silnou ledovku. Celkové úhrny mrznoucích srážek se budou pohybovat od 2 do 15 mm, na střední Moravě ojediněle kolem 25 mm. Mrznoucí srážky budou slábnout ve druhé polovině noci na úterý, a s ohledem na přetrvávající teploty pod bodem mrazu bude tvorba ledovky pokračovat (s menší intenzitou) i během úterního dne.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

-Očekává se bezprostřední tvorba ledovky při mrznoucím dešti. Vzniká tak nebezpečí četných úrazů a zvýšené nehodovosti. Komunikace budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat velkou pozornost místním podmínkám.

-Doporučujeme omezit jízdy autem, přesto v případě případné jízdy sledovat dopravní zpravodajství a dbát mimořádné opatrnosti. Lze očekávat problémy v silniční i železniční dopravě.

-Zejména na Českomoravské vrchovině v důsledku tvorby silné námrazy vniká možnost lámání větví nebo celých stromů. Námraza také může způsobit poškození elektrického vedení a tím i výpadky v dodávkách elektrické energie.

 

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha ve spolupráci s VGHMÚř

http://pocasi.chmi.cz/