inmotion discount
stin

 

Vydaná: středa 13.08.2014 12:02

Na jev: VELMI SILNÉ BOUŘKY (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):  Jihomoravský,  Zlínský,  Olomoucký Moravskoslezský  od středy 13.08.2014 16:00  do čtvrtka 14.08.2014 01:00

 

Počasí u nás bude ovlivňovat frontální vlna spojená s tlakovou níží,  která bude postupovat přes Alpy, Moravu a Slezsko dále k severovýchodu.

 

Pásmo trvalých srážek spojené s frontální vlnou začíná postupovat přes naše území k severovýchodu. Během odpoledne se srážky rozšíří na celé území a déšť bude v oblasti Českomoravské vrchoviny, východních Krkonoš, Orlických hor a Kralického Sněžníku zesilovat. V období od pozdního odpoledne do půlnoci na čtvrtek, kdy by měl být déšť nejvydatnější, očekáváme intenzitu kolem 30 mm/6 hodinu, celkové úhrny se budou pohybovat kolem 40 mm.

 

V teplém a vlhkém vzduchu před frontou je v pozdějších odpoledních a večerních hodinách vysoce pravděpodobný výskyt velmi silných bouřek doprovázených zejména velmi silnými nárazy větru kolem 25 m/s, ale také kroupami a přívalovými srážkami.

Intenzivní srážková činnost bude po půlnoci na čtvrtek ustávat.  V povodích zasažených intenzivní srážkovou činností nelze vyloučit krátkodobé překročení jednotlivých stupňů SPA, a to zejména na menších tocích.

 

Doporučení ke zmírnění následků jevů při velmi silných bouřkách a vydatném dešti:

-Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

-Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.

-V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.

-Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.

-Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.

-Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

Vydalo:  Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha  ve spolupráci s VGHMÚř

        http://pocasi.chmi.cz/