inmotion discount
stin
Vydaná: pátek 23. 05. 2014 10:47 
Na jev: SILNÉ BOUŘKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
Praha, Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký,
Moravskoslezský od soboty 24. 05. 2014 12:00 do soboty 24.05.2014 23:00
V pátek postoupí přes Čechy nad Českomoravskou vrchovinu studená fronta a v sobotu se bude nad naším územím vlnit.
 
V pátek (23. 5.) odpoledne se budou v Čechách postupně od západu vytvářet četné bouřky, které budou ojediněle intenzivní s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h). Nejsilnější bouřky očekáváme odpoledne ve středním pásu Čech, později odpoledne a večer na Vysočině a ve východních Čechách, popř. i na západě Moravy. Bouřková činnost bude v oblastech platnosti výstrahy na vysokém stupni nebezpečí pokračovat i v průběhu noci na sobotu nebo budou bouřky zvolna přecházet v trvalý déšť, který bude k ránu od jihu ustávat.
 
Během soboty (24. 5.) se opět na většině území vytvoří bouřky, na západě Čech předpokládáme bouřky méně četné. Ojediněle budou doprovázené přívalovými srážkami kolem 40 mm, popř. i kroupami nebo nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h). Relativně nejvyšší je pravděpodobnost intenzivních bouřek v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině.
 
Bouřková činnost během neděle bude slabší. Četnější budou bouřky pouze na východě území a vydání výstrahy pro tuto chvíli nepředpokládáme. Případné intenzivní bouřky se mohou znovu ojediněle objevit v první polovině příštího týdne.
 
Doporučení ke zmírnění následků jevů:
 
-V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.
-Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
-Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
 
Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha ve spolupráci s VGHMÚř
        http://pocasi.chmi.cz/