inmotion discount
stin

27.2. 2017  Častější střídání teplot nad a pod bodem mrazu během ledna a února má za následek tvorbu většího množství výtluků na silnicích II. a III. tříd než v minulém roce. Správa silnic Moravskoslezského kraje, která pravidelně monitoruje stav komunikací, už přistoupila k opravám vytipovaných míst pomocí studené obalované směsi. 

Je to řešení, které má sice kratší životnost než opravy horkým materiálem, ale efekt je rychlý a okamžitý.  Podle silničářů frýdecko-místeckého regionu je letos počet výtluků dvojnásobný, a to ještě zima neskončila. „Tvoří se na starších cestách, kde jsou spáry nebo praskliny, kam při oteplení zateče voda z deště nebo tajícího sněhu. Při poklesu teplot pod nulu voda zase zmrzne, zvětší svůj objem a začne vozovku trhat. Hodně výtluků jsme už opravili studenou směsí na okružní silnici kolem průmyslové zóny v Nošovicích. V nejbližších dnech budeme pracovat na výjezdu z Frýdku-Místku do Palkovic,“ řekl vedoucí střediska SSMSK ve Frýdku-Místku Radomír Vlk.

Nejhorší díry nejprve označujeme, aby řidiči byli včas upozorněni dopravní značkou a stačili zpomalit. Prioritně opravujeme výtluky na frekventovaných silnicích, kde je hustý provoz osobní a autobusové dopravy,“ vysvětlil vedoucí opavského střediska Petr Kudela. V bruntálském okrese je to s počtem výtluků na některých úsecích horší než vloni, jinde se teprve začínají objevovat.  Za nejhorší považují silničáři úsek silnice druhé třídy z Jamartic směrem na Břidličnou, kam museli v posledních dnech už několikrát.  Jedná se o vytíženou komunikaci, po níž dojíždí lidé z Rýmařova do práce. Komunikace je částečně opravená, ale na realizaci druhé etapy v úseku, kde je asfalt prolámaný a tvoří se výtluky, nejsou prozatím peníze.

Tvorbě výtluků odolávají nově rekonstruované nebo celoplošně obnovené vozovky, jejichž povrch ještě nebyl silničním provozem nijak narušen. Ke generální opravě výtluků přistoupí SSMSK po skončení zimy v rámci daného harmonogramu v závislosti na počasí. Podívejte se na opravu poškozené silnice II/477 ve Frýdku-Místku, kde se začaly tvořit výtluky.

 

Opravený výtluk