inmotion discount
stin

23.9.2016 Nová okružní křižovatka ve Sviadnově je hotova. Rondel za zhruba 7,3 milionu korun vznikl ve velmi exponovaném místě ulic Nádražní a Ostravské, kde docházelo k častým dopravním nehodám. Stavba je svým řešením průjezdu nadměrných nákladů ojedinělou v kraji.

 

Sviadnov6

 

 

Sviadnov2

 

„Zcela unikátně je v tomto případě vyřešen průjezd nadměrných nákladů, které v této oblasti využívají firmy, mající poblíž svá sídla. Uprostřed rondelu je pro ně vybudován betonový průjezd, který je zabezpečen uzamykatelnou branou. Ta je v majetku obce Sviadnov, přičemž klíče jsou uloženy na obecním úřadu. Brána je tedy pro běžný provoz uzavřena, pouze velké vozy s návěsem, které by se na rondelu nevytočily, obdrží klíč na základě rozhodnutí správního úřadu o nadměrné přepravě,“ vysvětluje Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Sviadnov3

 

„Na základě dohody bude obec Sviadnov provádět letní i zimní údržbu betonových ploch pro průjezd nadrozměrných vozidel včetně středového ostrůvku. Část prstence okružní křižovatky s betonovým povrchem, včetně asfaltových ploch a nájezdových větví, bude v letním i zimním období udržovat Správa silnic Moravskoslezského kraje s tím, že se použitím povrchu z betonu předpokládá delší životnost stavby s nižšími náklady na údržbu,“ doplňuje ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje, Tomáš Böhm.

Sviadnov4

 

Práce na stavbě rondelu odstartovaly letos v červenci a trvaly dva měsíce. Částku ve výši 6, 5 milionů korun hradil kraj ze svého rozpočtu, 0,8 milionu korun investovala obec Sviadnov. “Práce probíhaly za úplné uzávěry silnice, kdy byla doprava svedena na D 56 v úseku Frýdek-Místek-Paskov. Vždy se snažíme, abychom při práci na cestách omezovali řidiče co nejméně, nicméně v tomto případě to nebylo možné. Vím, že řidiči jsou uzávěrami často rozhořčeni, ovšem stejně tak jim vadí silnice ve špatném stavu nebo – jako v tomto případě – vytížené a špatně přehledné křižovatky. Aby byli účastníci silničního provozu spokojeni, bylo by skvělé opravit vše najednou a nejlépe v jednom dni. Nicméně – to je opravdu utopie,“ říká Daniel Havlík, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Sviadnov5

 

Součástí výstavby nové okružní křižovatky byla rekonstrukce stávajících chodníků včetně výstavby nových úseků a nové veřejné osvětlení.