inmotion discount
stin

13.5.2016 Správa silnic Moravskoslezského kraje provádí dvakrát do roka čištění komunikací,  a to na jaře a na podzim. Kromě toho se na vybraných úsecích krajských silnic provádí tzv. nadlimitní čištění silnic, hrazené z rozpočtu Moravskoslezského kraje, které se provádí nad rámec zákonných povinností.

Čištění se provádí nejprve ručně, aby se usazené nečistoty rozrušily. Následně nastupuje technika na čištění a seřezávání krajnic a samosběrné čistící stroje, které ročně nasbírají po celém našem kraji přes 1 300 tun smetků. Na závěr se komunikace spláchne vodou.

 

 P4190011

 

Karvinsko patří mezi nejvíce znečištěné oblasti našeho kraje, a proto čištění komunikací věnujeme velkou pozornost, neboť to považujeme za jedno z nejefektivnějších opatření ke snížení prašnosti v regionu. Kromě toho provádíme také čištění mostních objektů, neboť správným a důkladným odstraněním usazenin můžeme docílit delší životnosti mostu,“ vysvětlil vedoucí střediska Karviná Václav Hrachovina.

 

 P4190016

 

Bylo vytipováno celkem 400 kilometrů komunikací, včetně těch, které nejsou ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, (Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Třinec, Karviná, Bohumín, Český Těšín, Orlová, Rychvald, Havířov, Petřvald, Nový Jičín, Kopřivnice, Studénka, Opava, Hlučín, Vratimov, Šenov a Ostrava), kde vyjíždějí zametací a kropicí vozy Správy silnic Moravskoslezského kraje ve čtyřech cyklech nad zákonný rámec. (Pozn.: Čistit komunikace nařizuje zákon dvakrát ročně.)

 

 P4270026

 

První cyklus bude zahájen v půlce května, poslední skončí v říjnu. Tímto opatřením dojde ke snížení koncentrace polétavého prachu přímo v dýchací zóně obyvatel, kteří se kolem komunikace pohybují nebo žijí v její blízkosti. Z minulého období víme, že zvýšenou intenzitou čištění ročně navíc smeteme stovky tun prašných částic všech frakcí, které se tak už opětovným zvířením nedostanou zpátky do ovzduší,“ doplnil Milan Novák, technicko-provozní náměstek Správy silnic.

 

 P4270031

 

Upozorňujeme řidiče na dočasné zákazy parkování vozidel v časech čištění komunikací a žádáme je o součinnost. V případě nerespektování dopravních značek má Správa silnic Moravskoslezského kraje dohodu s Policií ČR k odtahu neoprávněně zaparkovaných vozidel.