inmotion discount
stin

9.3.2016 Situace v oblasti stavu mostů na silnicích II. a III. tříd v našem kraji se stále zlepšuje. Podle srovnání let 2011 až 2016 je viditelný pozitivní trend.

 

Celkový stav mostů v Moravskoslezském kraji v letech 2011 - 2016

  tabulkamosty

 

Správa silnic Moravskoslezského kraje každoročně připravuje seznam mostů, který je zařazen do tzv. „Mostního programu“. Jedná se o výčet konkrétních mostů na krajských silnicích, které se v daném roce musí opravit či zrekonstruovat v závislosti na množství finančních prostředků, které jsou k dispozici. Průměrné náklady na roční mostní program jsou ve výši 100 mil. Kč a to se projevuje ve zlepšujícím se trendu.

 

„Je nutné zdůraznit, že v Moravskoslezském kraji nemáme již žádný most v havarijním stavu a těch bezvadných až uspokojivých je 82 %, což můžeme hodnotit jako dobré,“ konstatoval obchodně-investiční náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Jan Lukšo, který doplnil, že významnou pomocí jsou také finanční prostředky, ve stovkách miliónů korun, získané z EU na souvislé silniční tahy a rekonstrukce velkých mostů, jako například estakáda na Morávce na Frýdeckomístecku, nebo rozsáhlá rekonstrukce silnice II/449 Rýmařov-Ondřejov s množstvím propustků, opětných zdí a mostů na Bruntálsku.

 

Pro rok 2016 je v „Mostním programu“ naplánována oprava 19 mostů za 150 mil. Kč. Z Evropských peněz se připravuje například rozsáhlá rekonstrukce mostů Bazaly s předpokládanými investičními náklady I. etapy ve výši 105 mil. Kč.

 

 graf22