inmotion discount
stin

27.1.2016 Dosud roční spolupráce mezi hasiči a silničáři při ořezech nebo kácení starých stromů se osvědčila a nadále pokračuje. Jedná se o nový způsob spolupráce, kdy silničáři vytipují lokality na kácení, zajistí příslušná povolení a označení silnice pro bezpečný průjezd vozidel. Záchranáři pak provedou kácení pomocí vlastní techniky. Úklid silničních pozemků následně zajišťuje Správa silnic.

 

„V rámci celého kraje nám Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje pomáhá v likvidaci velkých, přestárlých stromů, které by mohly v budoucnu způsobit problémy na našich silnicích. Spolupráce se naplno rozběhla začátkem března loňského roku. Pro hasiče jde o formu průpravy pro ostré zásahy v rámci krizových situací“ řekl technicko-provozní náměstek Milan Novák.


Kromě výpomoci hasičů, Správa silnic využívá při údržbě silniční zeleně i jiné dodavatelské firmy s potřebným odborným zázemím. Likvidaci náletů, křoví nebo drobné ořezy stromů provádí silničáři sami. Každý pokácený strom musí mít vyřízeno povolení ke kácení, které vydávají jednotlivé odbory životního prostředí na úřadech měst a obcí.  Příčinou, která vede k odstranění stromu, je vesměs jeho stáří a špatný zdravotní stav.

 

hasiči2


Během tohoto zimního období v rámci vegetačního klidu od 1. listopadu 2015 byly dosud provedeny anebo se budou provádět ořezy a kácení nebezpečných stromů kolem krajských silnic například na Opavsku podél silnice č. II/463 Skřípov - Stará Ves, kde se bude pokračovat i v nadcházejících měsících a na silnici č. III/44325 v Budišově n. Budišovkou. Na Karvinsku se prováděla údržba silniční zeleně na úseku silnice č. III/46810 Petrovice u Karviné a silnici č. II/648 Český Těšín –Žukov. Plánují se ořezy na silnicích č. II/471 Bohumín a č. III/4724 Rychvald. Na Bruntálsku hasiči pomáhali na silnicích č. II/445 Vrbno Pod Pradědem, č.  II/370 Rýmařov a č. II/370 Skály. Na Novojičínsku je hotovo na silnici č. III/43911 Dub – Vysoká, ořezy stromů se budou provádět na silnici č. III/46211 Jerlochovice. Na Frýdeckomístecku se plánují ořezy a kácení na silnicích č. II/648 Frýdek-Místek – Dobrá a silnici č. II/648 Horní Tošanovice – Třanovice a konečně na Ostravsku se připravují ořezy a kácení na silnicích č. III/4725 Radvanice – Čapkova, III/4787 Proskovice – Staroveská, III/4787 Stará Ves nad Ondřejnicí – Petřvaldská a č. III/01137 Proskovice – Světlovská.


Dřevní hmota se využívá na jednotlivých střediscích Správy silnic společně s příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje Školním statkem Opava k vytápění svých pracovních prostor a úspoře energií.

 

hasiči3