inmotion discount
stin

13.3.2015  Zima pomalu ustupuje a silničáři Správy silnic Moravskoslezského kraje se začínají připravovat na letní údržbu. V rámci náhradních prací, které se provádějí právě v době zimní pohotovosti, která skončí 31. března, se kácejí a ořezávají staré, uschlé stromy. Na tyto práce mají čas jen do konce března, kdy skončí období vegetačního klidu. Aby se podařilo udělat vše podstatné, dohodli se silničáři s hasiči na spolupráci. 

 

hasii4

 

„V rámci celého kraje nám Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje pomáhá v likvidaci velkých, přestárlých stromů, které by mohly v budoucnu způsobit problémy na našich silnicích. Jedná se o nový způsob spolupráce, kdy silničáři vytipují lokality na kácení, zajistí označení silnice pro bezpečný průjezd vozidel a záchranáři provedou kácení pomocí vlastní techniky,“ řekl technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

 

hasii6

 

 

 hasii2

 

Spolupráce se naplno rozběhla začátkem března letošního roku. Vzhledem k tomu, že práce na údržbě silniční zeleně je hodně, Správa silnic využívá i jiné dodavatelské firmy a menší ořezy a kácení provádí vlastními zaměstnanci. Každý pokácený strom musí mít vyřízeno povolení ke kácení, které vydávají jednotlivé orgány životního prostředí na úřadech měst a obcí. Nejčastější příčinou, která vede k odstranění stromu je jeho stáří, zdravotní stav anebo přímé ohrožení účastníků silničního provozu.

 

 hasii3

 

 „Abychom zvýšili bezpečnost silničního provozu na úsecích lemovaných stromovými alejemi, zdravé stromy v blízkosti cest označujeme bílým pruhem a odrazkami,“ uzavřel Milan Novák

 

hasii5