inmotion discount
stin
31.3.2014  Moravskoslezskému kraji se podařilo - stejně jako v loňském roce - opravit nejvíc výmolů a zničených úseků silnic v celé republice. Za vítězství v soutěži Nadace pojišťovny Generali a Zelené vlny Českého rozhlasu Výmoly.cz. převzali zástupci kraje a Správy silnic Moravskoslezského kraje už podruhé šek v hodnotě 100 tisíc korun.
 
 
 
Projekt Výmoly.cz je unikátním celoročním monitoringem silničních výtluků. Jeho principem je monitorování výtluků a špatného stavu komunikací samotnými motoristy, kteří problém na vozovce vyfotografují a společně s popisem odešlou data do centrální databáze. Odtud jsou údaje po ověření zasílány přímo odpovědným správcům silnic. V databázi se pak opět díky účasti veřejnosti objeví veškeré opravy. Podle statistik projektu Výmoly.cz opravil Moravskoslezský kraj loni na svém území 52% nahlášených výtluků (v roce 2012 opravil 53%). Celorepublikový průměr oprav v roce 2013 činil 38,3 %.
 
 Avmoly5
 
Šek za vítězství v soutěži v hodnotě 100 tisíc korun převzali na Krajském úřadu MSK od pojišťovny Generali zástupci kraje a Správy silnic Moravskoslezského kraje. Loňská výhra posloužila na nákup techniky k údržbě silnic.
 
 Avmolycz1
 
„Řidiči v našem kraji nahlásili do databáze za loňský rok celkem 203 výtluků, z nichž se nám jich podařilo opravit 105. Je dobře, že silničáři díky projektu pružně reagují na aktuální závady silnic, o nichž bychom se jinak ani nemuseli dozvědět,“ říkáhejtman MSK Miroslav Novák.
 
 Avmolycz4
 
K pozitivnímu hodnocení akce se připojuje i ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje Tomáš Böhm: Takovýto způsob komunikace s veřejností Správa silnic Moravskoslezského kraje oceňuje. Podněty motoristů vítáme, neboť nám tím usnadňují práci. Několikaleté zkušenosti z tohoto projektu jsou pro nás velmi pozitivní a každodenní vyhodnocování upozorňujících zpráv na serveru Výmoly.cz se stalo součástí práce moravskoslezských silničářů. Našim cílem je především zajištění a udržení provozuschopného stavu všech krajských komunikací a můžeme Vás ubezpečit, že pro jeho naplnění se snažíme maximálně využít všech dostupných prostředků. Správa silnic každoročně tvoří plán strojních investic v celkové výši přibližně 40 mil. Kč, z něhož pořizuje nákup nové techniky sloužící k údržbě silnic v letním i zimním období (například sypače, nakladače, sekačky, nebo frézy na asfalt). Z těchto finančních prostředků je pořizována i drobná mechanizace, jako jsou vibrační válečky, zálivkové soupravy, hutnící desky, které slouží právě na opravy výtluků. Finanční dar 100 000,- Kč byl využit na nákup výše zmíněné drobné techniky“.“
 
 
 
V roce 2013 nahlásili řidiči nejvíce výtluků ve Středočeském kraji (1093), pochybná sláva druhého místa patřila Hlavnímu městu Praha s počtem 907 děr a na třetí příčce byl kraj Liberecký s 309 výmoly. Nejvíce oprav provedl taktéž Středočeský kraj, 398 úseků, ale při tak velkém počtu nahlášených problematických míst má úspěšnost jen 36 %.