Dnes 12. 2. 2014 během dopoledních hodin zasáhla Moravskoslezský kraj, hlavně Frýdeckomístecko, Ostravsko, Novojičínsko a Opavsko, oblačnost doprovázená hustým sněžením. Jeseníky byly zasaženy jen okrajově. Na tuto situaci jsme byli připraveni, proto již v ranních hodinách byly některé silniční úseky preventivně ošetřeny chemickým posypem a byla vyhlášena zvýšená pohotovost.
Správa silnic Moravskoslezského kraje má k dispozici na celém území celkem 135 sypačů. Během dnešního dne byla v terénu většina z nich. Je však potřebné si uvědomit, že není možné, aby sypače a pluhy byly v jeden moment na všech silnicích. Silničáři mají, ze zákona určené priority údržby. Silnice jsou zařazeny do pořadí důležitosti a dle tohoto zařazení se musí postupovat. Naší snahou je, aby byly silnice sjízdné v co nejkratším čase.
V zimním období udržuje SSMSK celkem 3514 km silnic, z toho 33 km rychlostních komunikací, 605 km silnic I. třídy. Do režimu neudržovaných spadá celkem 169 km silnic II. a III. třídy.
Během dopoledne byla hlášena komplikace na silnici I/56 od obce Ostravice po hranici se Slovenskou republikou, kde cestu částečně zatarasily čtyři kamiony. Silnice však zůstala průjezdná pro osobní automobily. Tento problém se na zmíněném úseku silnice objevuje velmi často, neboť se komunikace nachází v blízkosti vodárenské nádrže a zimní údržba zde může být prováděna jen inertním posypem.
Drobné problémy se vyskytovaly také v Oderských vrších, na Vítkovsku a Hrabyňském kopci, byly však ve velmi krátké době odstraněny. Zhoršená sjízdnost byla zvláště na úsecích silnic, které jsou udržovány inertním posypem, kde by si měli řidiči dávat vždy pozor, neboť na takto ošetřené silnici může vznikat náledí. Silničářům práci komplikovaly dopravní nehody, které zpomalovaly a zhoršovaly průjezd sypačům.
V současnosti jsou všechny silnice v Moravskoslezském kraji sjízdné, po chemickém ošetření, mokré, na některých místech se zbytky rozbředlého sněhu. Silnice s inertním posypem jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, na některých místech se může objevit zajetá vrstva ledu, krytá posypem.
Do včera by mělo napadnou přibližně 5-10 cm sněhu, ve vyšších polohách nad 600 m by mohlo napadnout až 25 cm nového sněhu. Poté by mělo sněžení ustávat.
Pracovníci Správy silnic budou neustále v pohotovosti až do čtvrtečního rána, kdy mohou při poklesu teplot silnice namrzat a může vznikat náledí.
Řidičům doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a hlavně jezdit opatrně. Ve vyšších polohách doporučujeme zimní výbavu a při cestách do hor sněhové řetězy.