21.2. 2017  Správa silnic Moravskoslezského kraje začala čistit silnice. Poprvé tak už během zimy z cest zmizí inertní posypový materiál, který je po roztání sněhu zbytečný a navíc zdrojem prašnosti. V oblastech, které nejvíce trpí znečištěním ovzduší, začínají silničáři díky oteplení s úklidem tento týden. Jedná se o průjezdní úseky silnic, které se udržují inertním posypem. Ty, kde se používá sůl, budou vyčištěny až skončí zimní období.


Čistit komunikace nařizuje zákon dvakrát ročně. Vedení Moravskoslezského kraje ale rozhodlo, že se na velmi frekventovaných průjezdních úsecích silnic udržovaných inertním posypem budou cesty čistit i během zimy. Aby se lidem lépe dýchalo. Tříděné kamenivo, písek nebo struska, kterým se silnice v zimě sypou, jsou totiž za teplejších klimatických podmínek bez sněhu významným zdrojem prašnosti. „Velký podíl na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji mají emise z automobilové dopravy a sekundární prašnost z částic usazených na vozovce. Chceme, aby z cest zmizel inertní posypový materiál ihned, jakmile roztaje sníh a podle předpovědi počasí nebude v příštích dnech sněžit. Aby zbytečně neležel na cestě a nedostával se díky projíždějícím autům nebo větru do ovzduší. Reagujeme tak i na přání obcí, které žádají pružnější čištění frekventovaných úseků silnic v blízkosti obytné zástavby s vysokou hustotou obyvatel. Zvýšenou intenzitou čištění silnic smeteme navíc přibližně 1400 tun prašných částic všech frakcí, které se tak opětovným zvířením už nedostanou zpátky do ovzduší a lidé už je nebudou muset vdechovat,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a smart region Jakub Unucka. Ze silnic budeme uklízet inertní posypový materiál pouze za vhodných klimatických podmínek, jakmile to počasí a režim zimní údržby dovolí – podle předpovědi nebude sněžit, teploty budou i výhledově nad bodem mrazu, na silnicích nebudou zledovatělé zmrazky u krajnic a aplikovaný posyp nebude přimrzlý,“ uvedl ředitel SSMSK Tomáš Böhm. Dodal, že smetený materiál bude podle kvality znovu vytříděn a použit pro posyp v příštím zimním období.

Pilotní projekt čištění zahrnuje zhruba 674 kilometrů průjezdních úseků obcí a měst silnic II. a III. tříd ve vlastnictví kraje, udržovaných inertním posypovým materiálem. „Lokality čištění jsme určovali na základě dlouholetých zkušeností. Jde především o níže položené oblasti, protože ve vyšších polohách a horských oblastech se drží sníh nebo zůstávají ledové zmrazky u krajnic někdy až do jara,“ vysvětlil ředitel SSMSK Tomáš Böhm.

Harmonogram prací a seznam míst prioritního čištění mají v kompetenci vedoucí středisek SSMSK. Dnes (21. 2.) se začalo čistit v Darkovičkách, čištění v opavském okrese bude v nejbližších dnech pokračovat například v Chuchelné, Bělé, Háji ve Slezsku, Bolaticích, Jilešovicích nebo Koběřicích. Karvinské středisko pojede zametat a čistit do Chotěbuzi a Albrechtic. S čištěním počítají i v Bruntále – tam je na programu lokalita u podniku Osram v Bruntále, Dlouhá Stráň, Sosnová, Česká Ves a Osoblaha. V okrese Nový Jičín zametače vyjedou do Starého Jičína, Janovic, Palčova, Dubu, Jakubčovic a dalších. Celkem se čištění týká 300 obcí v Moravskoslezském kraji.

Toto čištění silnic nad rámec zákona, které skončí nejpozději v dubnu, financuje Moravskoslezský kraj částkou 4,4 milionu korun. V projektu bude pokračovat i příští rok. „Aby čištění silnic v zimě bylo efektivnější, pořídí kraj další speciální techniku. Chceme, aby každé středisko SSMSK mělo k dispozici samostatný čisticí vůz,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka. „Častější čistění silnic by mohlo přispět ke zlepšení zdravotního stavu citlivých jedinců, tedy seniorů, dětí a těhotných žen a hlavně alergiků a astmatiků. Dá se totiž předpokládat, že díky čistějšímu ovzduší je postihne méně astmatických a alergických záchvatů,“ míní lékař plicní ambulance Nemocnice s Poliklinikou Karviná-Ráj Radoslav Alexa.

Seznam obcí pro prioritní čištění:
Středisko Nový Jičín: Albrechtičky, Bílovec, Dub, Hladké Životice, Hodslavice, Hostašovice, Hůrka, Jeseník n. O., Kateřinice, Libhošť, Mořkov, Mošnov, Odry, Petřvald, Příbor, Sedlnice, Studénka, Výškovice, Ženklava, Žilina u NJ,  Životice u NJ a čistit bude také v obcích spadajících do působnosti ostravského střediska – Klimkovice, Josefovice, Olbramice, Zbyslavice, Lubojaty (Lhotka), Vřesina. 
Středisko Frýdek-Místek: Sviadnov, Staříč Fryčovice, Rychaltice, Hukvaldy. 
Středisko Karviná: Petrovice u Karviné, Stonava a Albrechtice.
Středisko Opava: Otice, Slavkov, Hradec, Šilheřovice, Ludgeřovice, Markvartovice, Dolní Benešov, Kravaře, Komárov, Raduň, Branka.
Středisko Bruntál: Rýžoviště, Světlá Hora, Milotice, Moravskoslezský Kočov, Křišťanovice, Krasov, Býkov, Sosnová, Jindřichov, Osoblaha, Bohušov. 

Dnes 21. 2. jsme předvedli zástupcům médií čištění v praxi v Darkovičkách

 

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka odpovídá novinářům

Pro Českou televizi poskytl rozhovor také vedoucí střediska Opava SSMSK Petr Kudela

V hledáčku médií byl i náměstek pro technicko-provozní úsek SSMSK Milan Novák

Redaktor Českého rozhlasu kladl otázky také našemu řidiči přímo v kabině

 

Do čištění se zapojili i místní občané