11.12.2015 Když se podíváme z okna, na zimu to opravdu nevypadá. V našem kraji je v současnosti drobná pokrývka sněhu jen ve vyšších polohách v Beskydech a Jeseníkách. To však neznamená, že mají silničáři volno. Od začátku listopadu drží nepřetržitě pohotovost na všech cestmistrovtstvích a na všech směnách provádí potřebné údržbové práce.
 
Seřezávání krajnic

 seřezkrajnic

  

Jaké náhradní práce se na jednotlivých střediscích provádí, jsme se dotázali technicko-provozního náměstka Správy silnic Moravskoslezského kraje Milana Nováka.

 

„Silničáři mají zimní pohotovost od 1. listopadu do 31. března a v tomto období se režim služeb řídí stavem počasí a krátkodobými prognózami, podle kterých se vyhlašuje jeden ze tří stupňů pohotovosti. Při vyhlášení třetího stupně musí být připravena veškerá technika, všichni dispečeři a samozřejmě řidiči sypačů. Ti v případě potřeby zásahu vyjíždějí na komunikace podle zákonem daných časových limitů. V posledních letech však zaznamenáváme relativně mírné zimy, s minimem sněžení. V tomto případě se stupně pohotovosti liší mezi jednotlivými středisky v závislosti na nadmořské výšce,“ informoval náměstek silničářů Milan Novák a doplnil: „Pokud tedy není nutný výjezd techniky zimní údržby, provádíme potřebné údržbové činnosti ve dne na komunikacích a v noci na jednotlivých cestmistrovstvích. V současnosti na denních směnách provádíme ořezy suchých větví, čištění a hloubení příkopů, opravy a výměnu dopravních značek, opravy svodidel. Pro zvýšení bezpečnosti na silnicích provádíme bílení stromů a označování nebezpečných míst na komunikacích. Na nočních směnách se většinou realizují údržbové práce na technice, opravují poškozené zásněžky a sněhové tyče nebo se vyrábějí zásněžky nové. Ať je počasí jakkoli teplé, stále jsme ve stavu bdělosti.“  

 Instalace svodidel

 svodidla